Motto:
"Gniew powoduje tętno wysokie, duże, szybkie, często gwałtowne. Radość - tętno duże, powolne, rzadkie, umiarkowane. Smutek - małe, powolne, rzadkie, wątłe. Świeży strach - szybkie, nieuporządkowane, nierówne. Strach zadawniony powoduje tętno jak smutek..."
"O tętnie" Jan Struś -pochodzący z Poznania najbardziej znany lekarz renesansowej Europy , "Lekarz Królów " ( m.in Króla Polski Zygmunta II Augusta ,Króla Hiszpanii, Króla Węgier i Sułtana Turcji )
Cały.tekst: http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,37175,8556053,O_tetnie_i_pulsie_Strusia__czyli_przelomowe_badania.html#ixzz2ogAJaKsR
Na początek wyjaśnienie skąd nazwa "Masaż Królów" ?
To mój hołd dla uczczenia i przypomnienia wybitnej postaci polskiego Renesansu Józefa Strusia "najsłynniejszego lekarza Europy" jak o nim swego czasu mówiono.
http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Stru%C5%9B
"W 1555 w drukarni Oporina, wBazylei wydał wynik 20-letnich badań: Sphygmicae artis iam mille ducentos annos perditae et desideratae libri V., w którym wyróżnił podstawowe pięć typów tętna, ich znaczenie diagnostyczne oraz zaznaczył wpływ temperatury i stanu nerwowego na tętno. Później z tego traktatu korzystał w swych pracach William Harvey.
W 1559 został nadwornym lekarzem króla Zygmunta II Augusta. Określany jako najsławniejszy w swym czasie lekarz w Europie, którym Akademia Padewska się szczyciła, że w niej był profesorem publicznym nauki lekarskiej; a Filip II - król hiszpański, kilka razy rady jego zasięgał."
To na traktacie "O tętnie" Jana Strusia opierał swoje badania William Harvey uważany za twórce współczesnej naukowej medycyny anatomiczno-fizjologicznej.
William Harvey (ur. 1 kwietnia 1578, zm. 3 czerwca 1657) – anatom i fizjolog, profesor w Królewskiej Szkole Medycyny w Londynie. Dyplom doktora medycyny uzyskał w Padwie. Jako pierwszy, w 1628 opisał budowę i funkcjonowanie krwiobiegu. Wykazał że skurczserca jest pochodzenia mięśniowego; zaczyna się od przedsionków, przechodzi na komory i wyrzuca krew do tętnic. Serce to pompa tłocząca krew. Krew stale krąży, więc można ją upuszczać, uzupełniać, podawać do niej leki. Skutkiem jego odkryć były pierwsze nieudane transfuzje, upowszechnienie puszczania krwi. Swoich odkryć dokonał dzięki eksperymentom na psach.
Otóż dawniej praktykowana przez europejskich lekarzy sztuka diagnozy stanu chorego z pulsu, a do dziś nadal praktykowana w Chinach pozwalała na diagnozę pobudzenia układu współczulnego lub przywspółczulnego oraz aktywności poszczególnych organów pacjenta.
Dokładnie to samo pokazuje pomiar metoda Ryodoraku a także nowatorska metoda diagnostyki termoregulacyjnej STRD dr n med Krzysztofa Krupki . Tak więc masaż akupresurowo-limfatyczny opracowany w wyniku podobnych jak doktor a Jan Strusia "praktycznych badań palpacyjnych" zasługuje na miano współczesnego "masażu królów" gdyż pozwala bardzo często nawet w jeden masaż przywrócić osobom masowanym homeostazą organizmu co zostało potwierdzone w wielu przypadkach pacjentów posiadających karty pacjenta np w przychodni lekarskiej prowadzonej przez d n.med Wiesławę Stopińska w której wykonywałem moją metodę masażu ( rozwijaną w konsultacji i dyskusji z panią doktor, w wyniku czego moje opracowanie z 2002 o koncepcji zastosowania masażu w odchudzaniu wraz z z cytatami z "o tętnie znalazło się w bibliografii jej książki "Medycyna między wschodem a zachodem" wydanej w 2011 przez wydawnictwo Galaktyka .
Dodam że moja metoda masażu stanowi w dziedzinie fizjoterapii i masażu podobną "rewolucję światopoglądową " jaka stanowiła w XV wieku dla astronomii teoria heliocentryczna Mikołaja Kopernika , nic więc dziwnego że od 2010 od kiedy próbuje dyskutować na ten temat ze środowiskiem masażystów (2010-2012) oraz fizjoterapeutów od 2013 r dyskusja wywołuj taki opór przed podjęciem faktycznej merytorycznej dyskusji na ten temat oraz możliwości dokonania faktycznych zmian w statusie polskich masażystów!
http://www.goldenline.pl/forum/2978102/czy-masaz-i-fizjoterapia-maja-szanse-w-polce-zysac-rownie-powszechnie-uznany-status-medyczny-i-zawodowy/
Więcej o mojej metodzie masażu :
http://www.goldenline.pl/forum/3370476/prace-dyplomowe-praca-dyplomowa-z-2007-o-bioelektronicznym-podejsciu-do-masazu/
http://www.goldenline.pl/forum/3375728/istota-bolu-oraz-niefarmakologiczne-i-nieinwazyjne-przyczynowe-lecznie-bolu/
Mięśniowo-powięziowe punkty spustowe a terapia pro-przywspółczulna poprzez masaż dystalny.
http://www.fizjoterapeutom.pl/attachments/article/348/jmmt_mtrp-evidencereview_06polish.pdf
Obecnie ogólnie uznaną jest w fizjoterapii tzw "zintegrowana hipoteza powstawania punktów spustowych" (
bolesnych i napiętych punktów mięśniowo -powieźniowych. Mechanizm ich powstawania prowadzi do powstawania miejscowego niedokrwienia i miejscowego niedoboru energii w wyniku czego nie dochodzi do rozluźnienia tych punktów.
Masaż dystalny (akupresurowo-limfatyczny) powoduje nieznaczny lecz zauważalny wzrost ciśnienia tętniczego w kończynach górnych i dolnych co na zasadzie odruchu wywołuje pobudzenie współczulnego układu nerwowego oraz ukrwienie pozostających w napięciu i niedoborze energii punktów spustowych na mięśniach i powięziach. Masaż ten jest tak skonstruowany że na jego zakończenie kierunek masażu zostaje zmieniony na proksymalny czyli dosercowy i limfatycznie drenujący w wyniku czego po zakończeniu masażu zostaje odruchowo pobudzony układ przywspółczulny i następuje bardzo głębokie rozluźnienie wszystkich mięśni w tym wcześniej ukrwionych wszystkich punktów spustowych. Dlatego ten masaż prowadzi do terapii pro-przywspółczulnej punktów spustowych.
Podczas masażu można łatwo poprzez charakterystyczne objawy obserwować najpierw pobudzenie układu współczulnego ( pot i zawilgocenie skóry osoby podczas masażu dystalnego) a następnie podczas masażu dosercowego (delikatnie lecz głęboko drenującego) pobudzenie układu przywspółczulnego ( pobudzenie gruczołów łojowych skóry osoby masowanej). Efekty te we wrześniu 2006 potwierdzone zostały pomiarami metoda Ryodoraku ( wykresy poniżej). badania te potwierdziły głęboką relaksację po masażu na skutek pobudzenia układu przywspółczulnego ( spadek o połowę przewodności skóry ) oraz uzyskanie pełnej homeostazy czyli zrównoważenia aktywności poszczególnych organów wewnętrznych na skutek ich równomiernego ukrwienia.
Na luty i marzec 2014 zostały zaplanowane w Krakowie badania na znacznie większej grupie osób z wykorzystaniem urządzenia Ryodoraku, USG , oraz innowacyjnej metody STRD dr n.med Krzysztofa Krupki która pozwala określić w danym momencie u badanej osoby procentowy udział przemian anabolicznych i katabolicznych.
http://www.swrafal.pl/nasza-oferta/rehabilitacja-0/skaningowa-termografia-regulacyjna-strd-wg-modelu-heidelberskiego
http://www.energomedica.pl/strd-skaningowa-diagnostyka-termoregulacyjna/
http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/189031/skaningowa-diagnostyka-termoregulacyjna-strd.html
W przeciwieństwie do masażu klasycznego którego wykonywanie jest przeciwwskazane np we wszelkiego rodzaju chorobach układu krążenia,( a które obecnie powszechnie występują po 50-tce) odpowiednio wykonywany masaż akupresurowo-limfatyczny może służyć terapii wielu z nich. W szczególności masaż ten okazał się bardzo pomocny w terapii obrzęków limfatycznych, a także przypadków słoniowacizny (II i III stadium - opinie poniżej) . Masaż ten może być również pomocny w terapii miażdżycowego niedokrwienia kończyn dolnych.
Jest tak dlatego że odruchowe pobudzenie układu współczulnego przez masaż dystalny powoduje rozszerzenie tętnic a zwężenie żył i zwiększenie powrotu żylnego do serca.
Masaż ten daje dlatego również doskonałe efekty antycellulitowe i w trapi nadwagi i otyłości jak to widać na załączonych zdjęciach.
---------------------------------------------------------------------------------------------
Bibliografia:
http://www.fbs.org.pl/innych.html
http://www.fbs.org.pl/drukiem.html
http://www.fbs.org.pl/sympozja.html
http://www.bodyworkmovementtherapies.com/article/S1360-8592(07)00117-9/abstract
http://books.google.pl/books/about/Zjawiska_bioelektryczne_w_diagnostyce_i.html?id=YbZMAQAACAAJ&redir_esc=y
"Fizyka w biologi i medycynie"
http://books.google.pl/booksid=_5G5VRbwCBUC&pg=PA70&hl=pl&source=gbs_selected_pages&cad=3#v=onepage&q&f=false
--------------------------------------------------------------------------------------------
http://www.fizjoterapeutom.pl/attachments/article/348/Potepowanie.pdf
"Miażdżyca tętnic jako choroba cywilizacyjna jest obecnie jedną z najczęstszych przyczyn zachorowań i zgonów na świecie. Charakteryzuje się powstawaniem zwężających zmian światła tętnicy zaopatrującej w krew ważne dla prawidłowego funkcjonowania narządy. Do głównych manifestacji klinicznych ogólnoustrojowej miażdżycy należą :
-choroba wieńcowa
-choroba naczyń mózgowych
-miażdżycowe niedokrwienie kończyn dolnych .
[...]
Uważa się że miażdżyca charakteryzuje się min. obniżoną zdolnością naczyń do rozkurczu zależnego od endotelium. Zjawisko to jest spowodowane przede wszystkim upośledzeniem wydzielania przez śródbłonek
miejscowych czynników rozszerzających naczynia."
"Postępowanie w przewlekłym niedokrwieniu kończyn dolnych" dr n med Maciej Micker, prof Paweł Chęciński ,lek med Tomasz Synowiec.
-----------------------------------------------------------------------------------
Poniżej publikacja z 1994 r na podstawie której przed 20 laty została postawiona przeze mnie "hipoteza o celowości terapeutycznej i bioelektrycznej masażu dystalnego":
"Gniew powoduje tętno wysokie, duże, szybkie, często gwałtowne. Radość - tętno duże, powolne, rzadkie, umiarkowane. Smutek - małe, powolne, rzadkie, wątłe. Świeży strach - szybkie, nieuporządkowane, nierówne. Strach zadawniony powoduje tętno jak smutek..."
"O tętnie" Jan Struś -pochodzący z Poznania najbardziej znany lekarz renesansowej Europy , "Lekarz Królów " ( m.in Króla Polski Zygmunta II Augusta ,Króla Hiszpanii, Króla Węgier i Sułtana Turcji )
Cały.tekst: http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,37175,8556053,O_tetnie_i_pulsie_Strusia__czyli_przelomowe_badania.html#ixzz2ogAJaKsR
Na początek wyjaśnienie skąd nazwa "Masaż Królów" ?
To mój hołd dla uczczenia i przypomnienia wybitnej postaci polskiego Renesansu Józefa Strusia "najsłynniejszego lekarza Europy" jak o nim swego czasu mówiono.
http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Stru%C5%9B
"W 1555 w drukarni Oporina, wBazylei wydał wynik 20-letnich badań: Sphygmicae artis iam mille ducentos annos perditae et desideratae libri V., w którym wyróżnił podstawowe pięć typów tętna, ich znaczenie diagnostyczne oraz zaznaczył wpływ temperatury i stanu nerwowego na tętno. Później z tego traktatu korzystał w swych pracach William Harvey.
W 1559 został nadwornym lekarzem króla Zygmunta II Augusta. Określany jako najsławniejszy w swym czasie lekarz w Europie, którym Akademia Padewska się szczyciła, że w niej był profesorem publicznym nauki lekarskiej; a Filip II - król hiszpański, kilka razy rady jego zasięgał."
To na traktacie "O tętnie" Jana Strusia opierał swoje badania William Harvey uważany za twórce współczesnej naukowej medycyny anatomiczno-fizjologicznej.
William Harvey (ur. 1 kwietnia 1578, zm. 3 czerwca 1657) – anatom i fizjolog, profesor w Królewskiej Szkole Medycyny w Londynie. Dyplom doktora medycyny uzyskał w Padwie. Jako pierwszy, w 1628 opisał budowę i funkcjonowanie krwiobiegu. Wykazał że skurczserca jest pochodzenia mięśniowego; zaczyna się od przedsionków, przechodzi na komory i wyrzuca krew do tętnic. Serce to pompa tłocząca krew. Krew stale krąży, więc można ją upuszczać, uzupełniać, podawać do niej leki. Skutkiem jego odkryć były pierwsze nieudane transfuzje, upowszechnienie puszczania krwi. Swoich odkryć dokonał dzięki eksperymentom na psach.
Otóż dawniej praktykowana przez europejskich lekarzy sztuka diagnozy stanu chorego z pulsu, a do dziś nadal praktykowana w Chinach pozwalała na diagnozę pobudzenia układu współczulnego lub przywspółczulnego oraz aktywności poszczególnych organów pacjenta.
Dokładnie to samo pokazuje pomiar metoda Ryodoraku a także nowatorska metoda diagnostyki termoregulacyjnej STRD dr n med Krzysztofa Krupki . Tak więc masaż akupresurowo-limfatyczny opracowany w wyniku podobnych jak doktor a Jan Strusia "praktycznych badań palpacyjnych" zasługuje na miano współczesnego "masażu królów" gdyż pozwala bardzo często nawet w jeden masaż przywrócić osobom masowanym homeostazą organizmu co zostało potwierdzone w wielu przypadkach pacjentów posiadających karty pacjenta np w przychodni lekarskiej prowadzonej przez d n.med Wiesławę Stopińska w której wykonywałem moją metodę masażu ( rozwijaną w konsultacji i dyskusji z panią doktor, w wyniku czego moje opracowanie z 2002 o koncepcji zastosowania masażu w odchudzaniu wraz z z cytatami z "o tętnie znalazło się w bibliografii jej książki "Medycyna między wschodem a zachodem" wydanej w 2011 przez wydawnictwo Galaktyka .
Dodam że moja metoda masażu stanowi w dziedzinie fizjoterapii i masażu podobną "rewolucję światopoglądową " jaka stanowiła w XV wieku dla astronomii teoria heliocentryczna Mikołaja Kopernika , nic więc dziwnego że od 2010 od kiedy próbuje dyskutować na ten temat ze środowiskiem masażystów (2010-2012) oraz fizjoterapeutów od 2013 r dyskusja wywołuj taki opór przed podjęciem faktycznej merytorycznej dyskusji na ten temat oraz możliwości dokonania faktycznych zmian w statusie polskich masażystów!
http://www.goldenline.pl/forum/2978102/czy-masaz-i-fizjoterapia-maja-szanse-w-polce-zysac-rownie-powszechnie-uznany-status-medyczny-i-zawodowy/
Więcej o mojej metodzie masażu :
http://www.goldenline.pl/forum/3370476/prace-dyplomowe-praca-dyplomowa-z-2007-o-bioelektronicznym-podejsciu-do-masazu/
http://www.goldenline.pl/forum/3375728/istota-bolu-oraz-niefarmakologiczne-i-nieinwazyjne-przyczynowe-lecznie-bolu/
Mięśniowo-powięziowe punkty spustowe a terapia pro-przywspółczulna poprzez masaż dystalny.
http://www.fizjoterapeutom.pl/attachments/article/348/jmmt_mtrp-evidencereview_06polish.pdf
Obecnie ogólnie uznaną jest w fizjoterapii tzw "zintegrowana hipoteza powstawania punktów spustowych" (
bolesnych i napiętych punktów mięśniowo -powieźniowych. Mechanizm ich powstawania prowadzi do powstawania miejscowego niedokrwienia i miejscowego niedoboru energii w wyniku czego nie dochodzi do rozluźnienia tych punktów.
Masaż dystalny (akupresurowo-limfatyczny) powoduje nieznaczny lecz zauważalny wzrost ciśnienia tętniczego w kończynach górnych i dolnych co na zasadzie odruchu wywołuje pobudzenie współczulnego układu nerwowego oraz ukrwienie pozostających w napięciu i niedoborze energii punktów spustowych na mięśniach i powięziach. Masaż ten jest tak skonstruowany że na jego zakończenie kierunek masażu zostaje zmieniony na proksymalny czyli dosercowy i limfatycznie drenujący w wyniku czego po zakończeniu masażu zostaje odruchowo pobudzony układ przywspółczulny i następuje bardzo głębokie rozluźnienie wszystkich mięśni w tym wcześniej ukrwionych wszystkich punktów spustowych. Dlatego ten masaż prowadzi do terapii pro-przywspółczulnej punktów spustowych.
Podczas masażu można łatwo poprzez charakterystyczne objawy obserwować najpierw pobudzenie układu współczulnego ( pot i zawilgocenie skóry osoby podczas masażu dystalnego) a następnie podczas masażu dosercowego (delikatnie lecz głęboko drenującego) pobudzenie układu przywspółczulnego ( pobudzenie gruczołów łojowych skóry osoby masowanej). Efekty te we wrześniu 2006 potwierdzone zostały pomiarami metoda Ryodoraku ( wykresy poniżej). badania te potwierdziły głęboką relaksację po masażu na skutek pobudzenia układu przywspółczulnego ( spadek o połowę przewodności skóry ) oraz uzyskanie pełnej homeostazy czyli zrównoważenia aktywności poszczególnych organów wewnętrznych na skutek ich równomiernego ukrwienia.
Na luty i marzec 2014 zostały zaplanowane w Krakowie badania na znacznie większej grupie osób z wykorzystaniem urządzenia Ryodoraku, USG , oraz innowacyjnej metody STRD dr n.med Krzysztofa Krupki która pozwala określić w danym momencie u badanej osoby procentowy udział przemian anabolicznych i katabolicznych.
http://www.swrafal.pl/nasza-oferta/rehabilitacja-0/skaningowa-termografia-regulacyjna-strd-wg-modelu-heidelberskiego
http://www.energomedica.pl/strd-skaningowa-diagnostyka-termoregulacyjna/
http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/189031/skaningowa-diagnostyka-termoregulacyjna-strd.html
W przeciwieństwie do masażu klasycznego którego wykonywanie jest przeciwwskazane np we wszelkiego rodzaju chorobach układu krążenia,( a które obecnie powszechnie występują po 50-tce) odpowiednio wykonywany masaż akupresurowo-limfatyczny może służyć terapii wielu z nich. W szczególności masaż ten okazał się bardzo pomocny w terapii obrzęków limfatycznych, a także przypadków słoniowacizny (II i III stadium - opinie poniżej) . Masaż ten może być również pomocny w terapii miażdżycowego niedokrwienia kończyn dolnych.
Jest tak dlatego że odruchowe pobudzenie układu współczulnego przez masaż dystalny powoduje rozszerzenie tętnic a zwężenie żył i zwiększenie powrotu żylnego do serca.
Masaż ten daje dlatego również doskonałe efekty antycellulitowe i w trapi nadwagi i otyłości jak to widać na załączonych zdjęciach.
---------------------------------------------------------------------------------------------
Bibliografia:
http://www.fbs.org.pl/innych.html
http://www.fbs.org.pl/drukiem.html
http://www.fbs.org.pl/sympozja.html
http://www.bodyworkmovementtherapies.com/article/S1360-8592(07)00117-9/abstract
Zjawiska bioelektryczne w diagnostyce i terapii dysfunkcji ruchowych: materiały z sesji naukowej, Białystok, 20-21 X 1988 r
Kazimiera Milanowska
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1990
|
Physics in Biology and Medicine
Academic Press, 2008
http://books.google.pl/booksid=_5G5VRbwCBUC&pg=PA70&hl=pl&source=gbs_selected_pages&cad=3#v=onepage&q&f=false
--------------------------------------------------------------------------------------------
http://www.fizjoterapeutom.pl/attachments/article/348/Potepowanie.pdf
"Miażdżyca tętnic jako choroba cywilizacyjna jest obecnie jedną z najczęstszych przyczyn zachorowań i zgonów na świecie. Charakteryzuje się powstawaniem zwężających zmian światła tętnicy zaopatrującej w krew ważne dla prawidłowego funkcjonowania narządy. Do głównych manifestacji klinicznych ogólnoustrojowej miażdżycy należą :
-choroba wieńcowa
-choroba naczyń mózgowych
-miażdżycowe niedokrwienie kończyn dolnych .
[...]
Uważa się że miażdżyca charakteryzuje się min. obniżoną zdolnością naczyń do rozkurczu zależnego od endotelium. Zjawisko to jest spowodowane przede wszystkim upośledzeniem wydzielania przez śródbłonek
miejscowych czynników rozszerzających naczynia."
"Postępowanie w przewlekłym niedokrwieniu kończyn dolnych" dr n med Maciej Micker, prof Paweł Chęciński ,lek med Tomasz Synowiec.
-----------------------------------------------------------------------------------
Poniżej publikacja z 1994 r na podstawie której przed 20 laty została postawiona przeze mnie "hipoteza o celowości terapeutycznej i bioelektrycznej masażu dystalnego":
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz